Hip-Hop Foroom
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Hip-Hop Foroom
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortalPortal  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Interviju sa Sugarhill Gang i Kurtis Blowom

Go down 
Autor/icaPoruka
Styles D
Admin
Admin
Styles D


Broj postova : 182
Registration date : 22.07.2008

Interviju sa Sugarhill Gang i Kurtis Blowom Empty
PostajNaslov: Interviju sa Sugarhill Gang i Kurtis Blowom   Interviju sa Sugarhill Gang i Kurtis Blowom Emptypet kol 22, 2008 10:13 am

Vi ste hip-hop legende, u igri ste od samog početka, zapravo vi ste ga i stvorili. Da li ste na početku mislili da će hip-hop biti jak kao danas? Posvuda po svijetu?

Big Bank Hank: Ja sam mislio da će bit popularan u New Yorku, New Jerseyu i okolici. Nadao sam se da će biti popularan po Americi, ali jednostavno se u tri mjeseca proširio po cijelom svijet.

Koliko je drugačije danas nego što je bilo tada?

Kurtis Blow: Teško je to objasniti. Trebalo se to doživjeti da bi se znalo kakva je to točno vibra bila. Tada je bila popularna disco muzika. A disco je bio ono, radiš cijeli tjedan, pa onda za vikend obučeš svoje odijelo, kravatu, haljinu, štogod i ideš po klubovima i tamo je sve lijepo uređeno, i puno zrcala i sve svijetli i bljeska i to. Mi smo pak bili iz geta i nismo imali novaca da uđemo u klub, pa smo partijali u vlastitim kvartovima, u vlastitim dvoranama, društvenim centrima, na kućnim zabavama i to je bilo nešto drugačije. Dosta drugačija atmosfera nego kakva je bila u klubovima. To je više bilo nešto društveno, svi su znali sve i samo smo se htjeli družiti i zabavljati. Sve se vrtilo oko zabave i to je tada bio hip-hop - geto disco.

Vi ste izdali prve singlice, prve prodane albume. Koliko je teško tada bilo dobiti record deal s tako novim zvukom?

Kurtis Blow: Da, to je bilo dosta novo za puno ljudi. Pogotovo kad smo putovali izvan New Yorka i Jerseya. Tako da nam je bilo jako važno imati dobar nastup. Jer ako si imao loš nastup, ne bi prodao puno albuma i karijera bi ti bila gotova. A i te publike su nas tada čule po prvi put, ljudi nisu nikad prije takvo nešto vidjeli, pa je i zato bilo važno imat dobar nastup. Meni se dosta puta dogodilo da sam dobivao pitanja tipa „Hej, pa gdje ti je band?“ pa sam morao objašnjavati da smo to samo ja i moj DJ. I bilo je to teško tada, ali hvala Bogu da smo bili blagoslovljeni talentom pa smo to uspjeli odraditi kao dobri MC-i i zainteresirati ljude za hip-hop.

Big Bank Hank: Mi isto nismo imali prednost videa. Sad nekad znaš vidjeti video prije nego što čuješ pjesmu na radiju. Sada ponekad čuješ pjesmu pa ti se možda ne svidi, a onda kad vidiš i video stvar ti može proći. Ali mi to nismo imali i morali smo se jako puno truditi na nastupima ili na pločama da predstavimo svoj muzički talent.

Spomenuli ste sebe i DJ-a na nastupima. U svim starim filmovima tipa Beat Street, Wild Style itd., DJ-i su imali dosta velike uloge i oni su bili ti koji su puštali MC-e za mikrofon. Da li mislite da je danas pozornost prešla više na MC-e i da su danas oni glavni?

Wonder Mike: Ja mislim da su neki DJ-i jači danas nego što su bili tada. Nazad u danima DJ je uglavnom imao MC-a s kojim je nastupao. Sada ima puno DJ-a koji putuju svijetom i nastupaju sami. Na primjer Kid Kapri, Jazzy Jeff i slični imaju puno gaža posvuda, tako da mislim da je to otišlo unaprijed sve. Ali to je samo moje mišljenje.

Big Bank Hank: Prije je postojala neka ravnoteža. Kad je MC nastupao uvijek je pozdravljao svog DJ-a. U samom rapu se to više ne radi, ali u hip-hopu cjelokupno da.

Kurtis Blow: Definitivno se slažem s tobom da su tada DJ-i bili glavni. DJ je kontrolirao muziku, tempo muzike, svijetla, publiku i cjelokupni ambijent. DJ-i su zapošljavali i otpuštali MC-e. Kad smo svi mi počinjali, samo smo nosili opremu za DJ-e i pomagali im da to postave u klubu. I onda su nam ponekad DJ-i dopuštali da uzmemo mikrofon i kažemo neku obavijest tipa „Sam, odvlače ti auto“ ili tako nešto. Onda su se DJ-i postepeno razvili i počeli koristi break beatove i produživati breakove na tri-četiri minute pa smo mi MC-i dobili priliku da počnemo repati i uzbuđivati publiku, a ne samo javljati neke obavijesti. Samo pogledajte imena nekih od prvih repera: Grandmaster Flash pa The Furious Five, Afrika Bambatta pa Soul Sonic Force, Eric B. pa Rakim. Ali onda se počelo to malo mijenjati i MC-i su došli u prvi plan. Omogućeno nam je da snimamo ploče i tad su se stvari počele brzo mijenjati i više nam DJ-i nisu bili toliko potrebni osim na nastupima. Tada su se imena počela mijenjati: Run-DMC, Kurtis Blow, LL Cool J itd. Mi smo počeli zapošljavati i otpuštati DJ-e. I sad se čini kao da su MC-i zaboravili DJ-e jer dolaze na nastupe s podlogama na CD-ima, ali ja još uvijek volim imat DJ-a zbog svojih b-boya, a i zbog osjećaja cjeline.

Zadnje pitanje, vi trenutno radite neki novi projekt, novi album?

Wonder Mike: Da, pokrećemo novu grupu. Zovemo se „The Big Three“, a to smo Kurtis Blow, Melle Mel i mi, Sugarhill Gang, i radimo na tome zajedno. Imamo čak i jednu stvar koja je dosta popularna, zove se „MySpace“ i još će nešto uskoro izaći.


Preuzeto sa: hip-hop.hr
[Vrh] Go down
https://hiphopforoom.forumcroatian.com
 
Interviju sa Sugarhill Gang i Kurtis Blowom
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Hip-Hop Foroom :: Scena :: World Hip-Hop-
Forum(o)Bir: